چرا رئیس جمهور سابق وزیر آموزش عالی را ستایش می کند؟!

[ad_1]

مصاحبه با وزیر تحصیلات عالی و تحقیقات ، سخنگوی رسمی دولت سیدی اولد سالم ، یکی از عناوین پرمخاطب امروز در وب سایت ها و روزنامه های ملی است. از آنجا که یک چیز ذکر شد ، من سعی کردم از طریق مقالات قبلی ، بر حقایق بسیار خطرناکی که تحصیلات عالی در موریتانی از نظر کاهش و سستی به دست آورده است ، تمرکز کنم !!

ماجرا از آنجا آغاز شد که رسانه های اجتماعی و رسانه های نوشتاری ، دیداری و شنیداری پر از اخبار اعتراض دانشجویان و طرفداران آنها به مصوبه مشهور Old Salem (تصمیم قدیمی سالم) شدند که با هدف محروم ساختن تعداد زیادی از جمعیت کشور برای پیوستن به م institutionsسسات آموزشی انجام می شود. دلیل غیر منطقی و غیرقانونی. دانشگاه؟ به عنوان مثال مسن ترین دانشجو ، جوی لسلی گیبسون ، شهروند 90 ساله انگلیس است؟!

تنها دانشجویان تحت تأثیر قانون نبودند. شهرداران دانشکده ها و روسای بخش ها نیز تحت تأثیر قرار گرفتند. در میان آنها رئیس فقید دانشکده علم و فناوری ، دکتر محمد احمد اولد سید احمد اولد آجید بود که برنده جایزه چینگوتی ، گرایش فیزیک شد.

و دبیرکل سابق وزارت: دکتر الخلیل اولد المهدی اولد آجید ، که برنده جایزه Chingueti در ریاضیات شد.

قانون جدید سیدی اولد سالم ، که وی در دولت اولد عبدالعزیز رئیس جمهور سابق تصویب کرد ، با تمجید از اعتماد رئیس جمهور به او و توانایی وی در اقناع وی ، جایگزین قانون رسمی دانشگاه ها می شود ، که می گوید اولین مقاله دانشگاه نواکشوت را به عنوان نهاد عمومی تحصیلات دانشگاهی ، تنظیم شده توسط الزامات دستورالعمل قانونی № 007_2006 از 20 فوریه 2006 ، که آموزش عالی را تنظیم می کند. قانون 34: رئیس برای یک دوره چهار ساله ، یک بار قابل تمدید به کمیسیون انتخاب می شود. وی تمام متون قانونی را ارائه داد كه اساتید بیش از 30 سال با آنها دست و پنجه نرم كرده اند.

در این قانون آمده است که آموزش حق همه است ، در حالی که وزارتخانه صدها دانشجو را تهدید می کند و از ورود به دانشگاه امتناع می ورزد …؟!

وزیر با کنار گذاشتن بورس های تحصیلی خارج از کشور ، رویاهای لیسانس در ریاضیات را از بین برد و توضیح داد که مدارس تخصصی افتتاح کرده است که می تواند آنها را در خارج از کشور غنی کند ، اما برخی از این مدارس مانند مدرسه فلزات تعطیل شدند. مدرسه چند رشته ای و خواهرانش ، آنها زیر استاندارد هستند و قیمت آنها بالاتر از تولید آنها است … !!

خانواده تربیتی از انتخاب رئیس جمهور محمد اولد شیخ الغزوانی ، که متعهد به اصلاح آموزش ، به ویژه آموزش عالی بود ، خوشحال شدند ، اما از نظر کارشناسان این مشکل هنوز در راس وزارت آموزش عالی و تحقیقات علوم ریشه دارد. . !! وی به جای اخراج توسط رئیس جمهور منتخب جمهوری ، به عنوان سخنگوی دولت منصوب شد ، بنابراین برای او عجیب نیست که از رئیس جمهور سابق خود محمد اولد عبدالعزیز تعریف و تمجید کند ، گفت که او اقدامات خود را خارج از قانون متوجه نشده است !! غیر منطقی است که انتظار داشته باشیم وزیری که تمام اختیارات از جمله ایجاد قوانینی در آموزش و پرورش با خلق و خوی خود را دارد ، از استاد خود انتقاد کند !! اما با همه اینها متهم است. رئیس سابق وی او را تبرئه کرد. ما نمی بینیم که او برای تحصیلات عالیه خیلی کار می کند ..؟!

بر اساس گزارش سازمان های بین المللی ، این موسسه آمار آموزش ، فرهنگ و علوم سازمان ملل “یونسکو” است که می گوید: “تحصیلات عالی در موریتانی بسیار عقب تر از نمونه های خود در بقیه کشورهای عربی و آفریقایی است. “

موریتانی ، تانزانیا ، اریتره و گینه استوایی در انتهای لیست کشورهای آفریقایی علاقه مند به تحصیلات عالی هستند. )

در شاخص جهانی کیفیت آموزش ، که توسط مجمع جهانی اقتصاد در داووس 2021 صادر شده است ، موریتانی رتبه 12 جهان عرب و آخرین مکان 134 جهان است؟!

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید