کنیا: فرمان لغو بررسی قانون اساسی اعلام شده توسط رئیس جمهور

[ad_1]

خبر (نواكاوت) – دادگاه عالی كنیا “غیرقانونی” بودن روند بازنگری قانون اساسی را كه توسط رئیس جمهور اوهورو كنیاتا آغاز شده ، رای داد و در ماه های اخیر تنش زیادی را در طبقه سیاسی كنیا ایجاد كرده است.

دادگاه تأیید کرد که این پرونده ، که مورد 11 مورد تجدیدنظر از سوی شخصیت ها و احزاب سیاسی قرار گرفته بود ، “خلاف قانون اساسی ، بلااثر و بی اعتبار” تلقی شد ، در حالی که دادستانی کل اعلام کرد دولت به این تصمیم اعتراض می کند.

انتظار می رفت این کشور همه پرسی قانون اساسی را برگزار کند ، اما پنج قاضی دادگاه عالی حکم دادند که رئیس جمهور “حق شروع چنین اصلاحاتی را ندارد و تنها گزینه پارلمان یا شهروندان است.”

اصلاحیه مورد نظر دولت ، معروف به “ابتکار عمل ساخت پل” ، هدف آن تضعیف قانون فعلی “برنده همه چیز را می گیرد” است که رئیس دولت “آن را بعنوان یک منبع بحث و جدال پس از انتخابات بارها و بارها در کشور می داند” “

در کنیا قرار است انتخابات ریاست جمهوری در سال 2022 برگزار شود که رئیس جمهور فعلی اوهورو کنیاتا نامزد نمی شود ، زیرا این آخرین دوره دوم وی است.

انتخابات در کنیا اغلب باعث بحران های سیاسی می شد که به خشونت تبدیل می شد ، همانطور که در یک نظرسنجی در سال 2007 که منجر به کشته شدن بیش از 1100 نفر شد ، این امر رخ داد.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید